Historie

  • 1878 - Vznik firmy F. Wichterle
  • 1894 - Vznik firmy J. Kovářík
  • 1918 - Vznik firmy Wichterle a Kovářík
  • 1945 - Zestátnění podniku - vznik národního podniku Agrostroj závod Wikov
  • 1993 - Privatizace podniku

Rozvoj zemědělské výroby v druhé polovině 19. století vedl k rozšíření počtu dílen a závodů na výrobu zemědělských strojů.

Potažní pluh typu O8S       Potažní pospěch typu E7

Jednu z těchto firem založil v roce 1878 František Wichterle v Prostějově. V prostorách plynárny, kterou vlastnil začal nejprve vyrábět a opravovat drobné zemědělské stroje. Již v následujícím roce zakoupil pozemky v sousedství na nichž zahájil stavbu nového závodu.Převozná stříkačka ručníS růstem výroby se rozšiřoval i sortiment vyráběných strojů, který zahrnoval prakticky všechny druhy zemědělských strojů, včetně jejich pohonů. Firma nazvaná "První prostějovská továrna na hospodářské stroje, parní, benzínové a plynové motory, slévárny na kov a železo F. Wichterle v Prostějově", postupně vybudovala rozsáhlou obchodní síť na celém území bývalého Rakousko - Uherska, tj. prakticky v celé střední evropě, ale i za hranicemi bývalé monarchie. V období před 1. světovou válkou měla 700 - 1050 zaměstnanců.

Odsemenovač lnuPříznivé výsledky zemědělské výroby na Hané vedly ke vzniku další továrny na zemědělské stroje v Prostějově. Založil ji v roce 1894 Ing. Josef Kovářík. Stejně jako F. Wichterle vyráběl zpočátku hlavně orné nářadí. Od roku 1896, kdy do závodu vstoupil jako společník jeho bratr Ing. František Kovářík byl sortiment výrobků postupně rozšiřován i na další zemědělské stroje a energetické jednotky (parní a spalovací motory). V roce 1909 došlo k ustavení akciové společnosti "Prostějovská akciová továrna na stroje a motory F. a J. Kovářík".

Lis na slámu LS 1200Výrobní program obou továren byl prakticky shodný. Obě firmy si silně konkurovali na domácím i zahraničním trhu což vedlo k jejich sloučení, které proběhlo po skončení 1. světové války a vzniku Československa. Podnik, který vznikl 22. prosince 1918 nesl název "Prostějovské továrny na stroje Wichterle a Kovářík, akciová společnost Prostějov".

Nový podnik, který zaměstnával asi 1500 zaměstnanců začal rozšiřovat svůj výrobní program o další výrobky z nichž nejvýznamnější byly automobily vyráběné v letech 1923 - 1940 pod označením Wikov. O zahájení výryby automobilů bylo rozhodnuto počátkem 20. let 20. století. V letech 1923 - 1925 byly postupně vyrobeny a odzkoušeny první prototypy osobních automobilů.vůz Wikov 7/28Prvním sériovým typem byl od roku 1925 prodávaný vůz Wikov 7/28. Byl to automobil střední třídy se čtyřválcovým motorem zdvihového objemu 1,5l nabízený s různými karoseriemi. Zvláštností všech motorů použitých ve vozech Wikov byl ventilový rozvod OHC, blok válců odlitý ze siluminu se zalisovanými cementovanými vložkami a ojnice vykované z duralu. Od roku 1930 a 1932 byly postupně nabízeny modernizované typy Wikov 35 a 40 s motory 1,75 a 2 l. Oba typy byly kromě jiných novinek vybaveny hydraulickými brzdami a centrálním mazáním podvozku.Limusina Wikov 40Z typu 40 byl odvozen malý nákladní vůz Wikov 1,5t, který byl nabízen od roku 1932 v různých provedeních, např. pro armádu. Kromě těchto sériových typů byly vyrobeny v menších sériích i další typy automobilů. Za zmínku stojí první československý aerodynamický automobil postavený v roce 1931 na základě typu 35. Dále bylo vyrobeno několik vozů Wikov 70 s osmiválcovým motorem stejné konstrukce jako u předchozích typů. Před ukončením výroby automobilů v důsledku hospodářské krize bylo vyrobeno a odzkoušeno několik provedení malého vozu Wikov Baby. Výroba automobilů byla postupně od poloviny 30. let 20. století utlumována až v roce 1940 skončila vyrobením posledních nákladních automobilů.

Po osvobození v roce 1945 byla firma Wichterle a Kovářík zestátněna a začleněna do národního podniku Agrostroj se sídlem v Brandýse nad Labem pod názvem Agrostroj Prostějov, závod Wikov. Hlavní náplň výrobního programu podniku Agrostroj (později Agrozet) tvořily po roce 1945 kloubové hřídele, žací mlátičky, sazeče brambor, linky na česání chmele, půdní frézy, malotraktory a další výrobky.

Ve výrobě malotraktorů a kloubových hřídelů v současnosti pokračují firmy vzniklé po privatizací v roce 1993.

 

Copyright © 2006 Alper a.s.
webdesign: weto.cz webhosting: kom.cz